۱۳۹۸ خرداد ۲۳, پنجشنبه

سیر تغییر سایت تا فیسبوک

قبل از فیسبوک و توئیتر و تلگرام، سایت ها میدان دار بودند. یکنفر که در صحنه سیاست با نام اصلی خودش حضور فعالی با نوشتن مقاله و تحلیل داشت. بدون ذکر نام خود یک سایت خبری درست کرده و دو چهره متفاوت ارائه میداد. با نام اصلی، مجاهدین را به چالش میکشید. و بدون نام، در سایت خبری اش از مجاهدین بعنوان تنها نیروی پیشتاز نام میبرد! یکبار وقتی در نقدی مقابل این برخورد دوگانه ایستادم، فردی که آنزمان سایت پرجنجالی داشت، چون این آقا از همکارانش بود، مطلب مرا به بهانه اینکه نام پوششی این تحلیلگر را لو !! داده ام، منتشر نکرد. بهر حال آن سایت خبری چون اسم اصلی اش بیرونی شد از صحنه کنار رفت و صاحب آن ناچار شد از آن به بعد با نام اصلی خود مسئولیت همه موضع گیری هایش را به عهده بگیرید.
بعدها سایت بالاترین مدتی صحنه را بدست گرفت و بدنبالش فیسبوک و توئیتر صحنه برخوردهای سیاسی شد. آن زمان من هنوز با مجاهدین ارتباط داشتم. یادم هست که این خط را مطرح کردند که هر عضو و هوادار باید چند آیدی مختلف درست کنه. و در کار توجیهی به هوادارانشان گفته بودند با چند آیدی باید گوش بزنگ باشید و هر جا گفتیم وارد شوید. تا در سایت بالاترین کسی مطلبی می گذاشت که به مذاق آنها خوش نمی آمد از پشت خط میدادند، حمله! در فیسبوک هم همینطور! من آنزمان با مجاهدین سر همین مسئله، بصورت درونی درگیر شدم. یادم هست در همین رابطه یکی از هواداران با اسم اصلی اش از حشمت طبرزدی بعنوان نفوذی رژیم حرف میزد و با آیدی فیکش با او در پشت صحنه از موضع حمایت گفتگو میکرد و از او اطلاعات میگرفت. در همان زمان بیشتر جو سازی ها علیه کمپین انتقال، توسط همین آیدی های فیک انجام میشد. بعدها مجاهدین، یک مرکز کامپیوتری درست کردند که تعدادی از اعضایشان شبانه روز پشت آن بصورت شیفتی آیدی های فیک را اداره میکردند. مرکز آن بنیاد رضایی ها با مسئولیت محسن رضایی بود. چندی بعد در پایگاه اور هم یک مرکز دیگر برای آیدی های فیک تاسیس کردند و کلاس های آموزشی برای اینکار گذاشتند. امروز برای هر یک از کشانی که در مجاهدین از دنیا رفته اند، یک صفحه توئیتر و فیسبوک ساخته و بنام آنها از آن دنیا لایک میزنند و کامنت می نویسند! اکثر لایک های حمایتی شان از همین منبع تامین میشود.
از طرفی رژیم هم عقب نماند و یک مرکز بسیج برای آیدی های فیک درست کرد. صدها بسیجی بیکار پشت کامپیوتر نشسته اند که با نام های مستعار، خطی را که رژیم میخواهد پیش ببرند. گاهی در لباس هواداران سلطنت وارد میشوند. گاهی لباس فدایی و مجاهد می پوشند. گاهی مردم عادی میشوند. یک مورد را که دوستان توانستند کنار هم بگذارند و مچشان را بگیرند در زمان تظاهرات دی ماه بود که هر جا خبر تظاهرات زده میشد یکی می آمد و مینوشت من خودم در فلان خیابان تهران هستم اصلا خبری نیست! همان آیدی در خبری که تظاهرات شیراز را نوشته بود می نوشت من خودم الان شیراز هستم و خبری نیست!
قدرت آیدی های فیک را در به تشنج کشیدن فضای مجازی و به انحراف بردن افکار عمومی دست کم نگیریم و با آیدی فیک به عنوان یک ویروس برخورد کنیم!
عاطفه اقبال - 13 ژوئن 2019


Zohre Fard
به درستی گفتی عاطفه جان..ویروسی خطرناک!

Farhad Ramazani
خيلى جالبه خانم اقبالى گرامى ما به دو طيف متفاوت تعلق داشتيم و چقدر تجربه مشترك داريم من هم زمانى در جريانى كه بودم دقيقا چنين كارى مى كنند هر كدام از اعضا به چندين اسم با موضع گيريهاى متفاوت فعال هستند و مشخصا به نام شهداى شناخته شده خود نيز مطلب مى نويسند و پخش مى كنند واقعا تاسف مى خورم

Atefeh Eghbal
چقدر جالب است داوود عزیز، وقتی از تجربیات خود حرف میزنیم. ابعاد این مسئله باز میشود. و معلوم میشود که آیدی فیک یک مسئله فردی نیست بلکه دقیقا از طرف حکومت ها، احزاب و سازمانها بصورت سازمان یافته پشت آن هستند. هر کدام گوشه ای از این پازول را می توانیم روی میز بگذاریم. تجربه شما این پازول را تکمیل میکند. با تشکر

Farhad Ramazani
دلم واقعا براى آن انسانهايى مى سوزد كه در راه أرمانهاى والايى جان باختند و امروز با همان نامها فحاشى مى كنند و توليد توهين مى كنند.

Atefeh Eghbal
واقعا این دیگر خیلی بیشرمانه است. از قول کسانی که نیستند لایک میزنند و کامنت میگذارند. این کار به لحاظ قانونی نیز مسئله دارد و جرم محسوب میشود.

Asghar Nosrati
پس این چندی پیش من به خاطر دفاع از ایرج مصداقی در چنین دامی افتاده بودم؟! یکی مدام به مادر من فحش میداد! یکی از مدارک زندان حرف میزد و وقتی میپرسیدم کدام زندان بودی؟ میگفت تو هم مامور جمهور اسلام هستی! یکی میگفت اصلن به این اسم کسی را در المان نداریم. وقتی بهش ادرس میدادم باز یکی یه پرت دیگری میگفت! خلاصه بحث را ادامه ندادم!

Atefeh Eghbal
طبق تجربه من اصلا نباید وارد بازی فیک ها شد. فقط باید آنها را بعنوان آیدی فیک از صحنه خارج کرد و نگذاشت صحنه دار باشند. تا زمانی که ناچار شوند با نام و هویت اصلی به میدان بیایند. تنها افشاگری بر علیه آنها فیک بودنشان میباشد.

Shirin Zamani
عاطفه جان اين پست شما بايد پابليك باشه و گزينه اشتراك گذاري هم داشته باشه لطفا ، چون واقعا ارزش داره كه بارها ياداوري بشه كه با اين فيك بازيا چه بازي ها كه نميكنن .

Mohsen Rassouli

توضیحی نداشتم چون کامل فرمودید البته الان خیلی از گروه‌ها برای خودشون یک ارتش از ایدی‌های فیک دارند که وظایفی یکسان دارند
انحراف بحث
تخریب شخصیت
ریپورت کردن اکانت فعالین سیاسی و مدنی
و ...

Atefeh Eghbal
دقیقا محسن عزیز، برای همین است که من از مطرح کردن خطر آیدی های فیک دست نمیکشم و هر چند وقت به مناسبتی آنرا مطرح میکنم. چون بواقع همانطور که گفتید به مثابه یک ارتش عمل میکنند. بحث ها را به انحراف میبرند. به افراد حقیقی حمله میکنند. جمعی صفحات را ریپورد می دهند. خیلی خوب توضیح دادید. اگر به خطر آنها آگاه شویم و آیدی های فیک را به صفحاتمان راه ندهیم میتوانیم با آن مقابله کنیم وگرنه ویروسی است که می آید و به جان همه ما می افتد.

Mohsen Rassouli
یکبار بک اکانتی با نام «بابک ایرانی» در صفحه من شروع به فحاشی ناموسی به من نمود که بلافاصله بلاکش کردم، چند دقیقه بعد دوباره فحش داد، تعجب کردم چطور بعد از بلاک شدن دوباره تونسته فحش بده، پیش خودم گفتم حتما اشتباه کرده بودم پس دوباره بلاکش کردم در عرض یک ساعت بیش از بیست بار به من فحش داد و اخر فهمیدم، این ادم بیش از سی چهل اکانت داره

Mohsen Rassouli

یه عالمه اکانت به نام بابک ایرانی و همه فیک و اکثرا بدون عکس و پست

Atefeh Eghbal
 برای همین من کامنت گذاری را فقط برای دوستانم باز گذاشته ام. چون وقتی آیدی های فیک بتوانند بدون اینکه با ما دوست باشند کامنت بگذارند دوباره کار خودشان را پیش برده اند. یک من آیدی های فیک را قبول نمیکنم. دو اینکه صفحه من برای کامنت گذاری فقط بروی دوستانم باز است بقیه فقط می توانند بخوانند و لایک کنند.

Majid Rajabi
خانم عاطفه گرامی،کلا هر کس پشت نام هایی که در این دنیا نیستند، می آیندفریب هست ،باید آنهارا بلوک کرد،من در گذشته یکی آیدی را اد کردم ،بلافاصله با من در مسنجر آمد وبرام پیام گذاشت،او می دانست من جدا شده ام،می خواست از من اطلاعات کسب کند،داخل صفحه اش رفتم دیدم هر چه هست تبلیغ از سلطنت هست،یک ساعت نشد دیدم با همان عکس یک آیدی دیگر اما هر چه تبلیغ هست از مریم رجوی بود،گفتم این چیه وان چیه ؟گفتم تو که تا همین یک ساعت پیش از من اطلاعات می خواستی از مجاهدین،الان طرفدارش هستی،یعد اون صفحه سلطنت چیه؟گفتم تماس می خوام بگیرم تا ببینم چه کسی هستی.رفت دیگر نیامد. از این نمونه ها زیاد دیدم با عکس کشته شده ها یا عکسی که وجود ایرانی ندارد،یا بدون اجازه آن نفر از عکسش استفاده شده است باید بی برو برگشت آنرا بست.

Atefeh Eghbal
چقدر خوب که تجربه خودتان را نوشتید. همه این تجربیات باعث روشنگری میشود. این موردی که شما با آن برخورد کرده اید نمونه ای از آیدی های فعال با ماموریت مشخص میباشند. خیلی هوشیارانه با آن برخورد کرده اید.

Reza Zoghi
به جز کشته شدگان افراد زنده دیگری هم هستند که اکانت خود را در اختیار این دوستان میگذارند تا با نام آنها مطالبی منتشر بشه ، وقتی دقت می‌کنیم به متن ها کاملا معلوم میشه که این متن ها از جانب صاحب اکانت کاملا بعید است.

Atefeh Eghbal
بله متاسفانه اینطور است. این ها معمولا کسانی هستند که منافع خاصی در اینکار دارند.

Majid Rajabi
دوست عزیزطرف چون آبرو ندارد این کار را می کند،آیا کسی دست چک خودش با امضا به کسی می دهد که طرف هر وقت خواست چک بکشد؟ طرف اگر آبرو داسته باشد این کاررا نمی کند.حرف چون مالیات ندارد هر کس هر چی می خواهد می گوید.

Reza Zoghi
اتفاقا هستند افراد زیادی که نه تنها در ایران بلکه در همه جای دنیا بخاطر پول دسته چک که هیچی حاضر می‌شوند خودشان و یا مدارک هویتی خود را بفروشند

Davoud Chamsai
در حال بطور مستند می شود از ارتش سایبری جمهوری اسلامی بعنوان مرکزی رسمی برای جعل خبر و اعتشاش خبری نام برد. در میان "اپوزسیون" بنظر من سلطنت طلبان دست بالا را دارند. شاید مجاهدین هم باندازه توان سیاسی و تشکیلاتی خود سهمی در این ماجرا داشته باشند. ولی جریانات ایرانی نسبت بغربی ها بسیار عقب مانده اند. در اروپا و آمریکا اصلاحا به این جریانات troll factory می گویند و سررشته اصلی آن نیزدر دست سازمانها و احزاب مافوق راست آمریکائی و اروپایی است و پولهای کلانی را در جهت اهداف سیاسی خود خرج می کنند. آنها علاوه بر مدیای ویرال صدها سایت خبری و تحلیلی را هم در اختیار دارند که بطور مدام در حال پخش اخبار و تحلیل های دروغ بر علیه مسلمانان و مهاجرین هستند. البته جریانات مذهبی افراطی نیز از همین امکانات و شیوه برای نفرت پراکنی و جذب کردن و عضوگیری استفاده می کنند. جریاناتی نظیر داعش و دیگر جریانات افراطی اسلامی که بنظر من دولت اسرائیل و سازمانهای اطلاعاتی غرب در پشتشان عمل می کنند بسیار موفق در این زمنیه و عمل کرده اند و هزاران جوان ناآگاه و بخت برگشته را از خانواده هایشان جدا و به سلاخ خانه خاورمیانه گسیل داشته اند تا زندگی میلیونها نفر از انسانها را تباه کنند و خود را نیز به کشتن بدهند. البته روسها هم دست بالایی در این جریان دارند آنها هم برای بی ثبات کردن کشورهای غربی و عضو ناتو سرمایه گذاریهای کلانی در این مورد کرده اند و حتی وامهای کلانی را در اختیار سازمانها و احزاب مافوق راست این کشورها می گذارند.

Atefeh Eghbal
هم سایبری رژیم و هم جریانهای دیگر در این رابطه همانطور که گفتید سهم دارند و در حال حاضر اساسا به همین شکل خطوط خود را پیش میبرند و به مخالفانشان بصورت سازمانیافته حمله میکنند.

Mehrnoush Mousawi
من وقتی صفحه ام را فعال کردم مداومن از خاطرات و دوران زندگی ام مینوشتم. یک بار در پاسخ به اینکه چرا اینها را مینویسم گفتم اینها صرفن خاطرات نیست. کانسپت سیاسی است. من میخواهم مردم بدانند من کی هستم از کجا امده ام در چه پروسه منطقی به کی و کجا پیوستم؟ من الان مشکلم صرفن اکانت فیک نیست. تو نمیدانی همین آدم حقیقی و حقوقی از کجا آمده که عکس فدایی میگذاره ولی مینویسه من اگر جنگ شد میروم برای نظام جمهوری اسلامی میجنگم. عاطفه جان اکانت نیست. آدمهایی هستند که هیچ جوری نمیتونی بگی این آدم کادر تاریخ کدام جنبش هست؟ چه جوری یک جوان سی و اندی ساله که نمیدونه فدایی خوردنی است یا پوشیدنی فدایی شده، ادعای چپ میکند، ولی یکهو در صفحه اش هدف اصلی اش را که دفاع از خامنه ای است به اسم و ایمیج فدایی بالا میبرد. دوستان من میگویند جمهوری اسلامی آدم حقیقی و حقوقی درست کرده که میگوید من سلطنت طلبم ولی از سپاه دفاع میکند. شبکه درست کرده هوادار فدایی، از خامنه ایی یا از اصلاح طلب دفاع میکند. به نظر من علاوه بر نکته بسیار مهمی که شما میگوئید، کلن باید اپوزیسیون را با تقویت سنتهای درست لایروبی کرد. سیاستهایی که به حکومت جمهوری اسلامی منتج میشود را شناخت، نقد کرد. نشان داد. باید مهم باشد که ببینی ریشه های هر کسی چیست. ایدیهای فیک بدون عکس فقط نیست، ایدی هست یارو یک عکس فقط دارد. دقت کنید ببینید دو تا عکس دیگر با محیط پیرامونش ندارد. فقط یک عکس. همین. اما مدام کار سیاسی میکند.

Atefeh Eghbal
بله مهرنوش جان اتفاقا این هم بدنبال همان اکانت فیک ها باید تصریح شود که تعدادی از آنها گل و بلبل و عکس چه گوارا و ... بجای عکس خودشان میگذارند که مشخص است که فیک هستند. اما همانطور که میگویی عده ای هم عکس قلابی می گذارند. و فقط یک عکس هست و هیچ عکس دیگری در مجموعه عکس هایشان موجود نیست. تعدادی از اینها را که من دنبال کردم عکس هایشان را از روی اینترنت پیدا کرده بودند. یعنی عکس یکنفر را میگیرند و بجای عکس خودشان میگذارند و یک اسم اصلی ولی هیچ اطلاعاتی از آنها در دست نیست. نه خاطره ای از خود و هیچ کس آنها را نمیشناسد. آنها هم فیک محسوب میشود. شخصیت حقیقی یک نفری است که میتواند خودش را در محیط اثبات کند.نمیشود از زمین یکدفعه سبز شد و عنوان هوادار فدایی یا مجاهد یا سلطنت طلب گرفت. کار سیاسی این افراد هدف دار است و در جای لازم زهر خود را می ریزند.

Atefeh Eghbal
در رابطه با خاطرات نویسی و یا حتی گاه از خود نویسی حتما برای این است که تصویری از خود داده شود که کی بودی کجا بودی و چه راهی را طی کردی. یا بقول خودت همان کانسپت سیاسی. اما در عمق آن من انتقال تجربه را می بینم که تجربه یک نسل از طریق همین خاطره نویسی ها انتقال پیدا میکند. خاطره نویسی یکنوع سهیم شدن در نوشتن تاریخ است. باید اتفاقا در آن فعال شرکت کرد.

Majid Rajabi
 عکس گل وبلبل می گذارند اما آواز بوفالو در می آورند،عکسی که هرگز در درون کمون شان در خواب هم نمی شود که اجازه داشته باشند که آنگونه ظاهر شوند،در جامعه هم شلاق وتذکر لسانی ویدی برده شدن در انتظار آنهاست

Mehrnoush Mousawi
من به هر شبکه ایی که از پشت سر با هم دست به یکی میکنند میگویم چرا اگر محق هستید حزب سیاسی درست نمیکنید؟ چرا نت وورک دارید ولی پلتفرم سیاسی ندارید. خود همین یعنی اختلاس سیاسی. برو حزب درست کن ما ببینیم با کی طرفیم؟ به کسی هم که با ده تا پیشمرگه حزب ناسیونالیستی درست کرده، مسئولینش مطلقا کار سیاسی بلد نیستند که بکنند، دو ماه یک بار چهار تا کلمه در شبکه های اجتماعی مینویسند یکهو می بینی در عرض سه ساعت چهار صد تا لایک میگیرند، لایکها را که نگاه میکنی میبینی سیصد و نودش آرم حزب خودش و فیک هست. این هم اختلاس هست. حزب سیاسی درست کردی کار سیاسی بکن. از قبل عرق جبین سیاسی رشد کن. این چه پلتفرمی است که از الان کلک میزنید؟ صدی نود و نه اینها کلک میزنند نه به مردم که برایشان مهم نیست به امریکا کلک میزنند بودجه بگیرند. منتهی سنت را رایج کرده اند. جلو همه این چیزا باید با علنیت، با شفافیت، با تاکید بر تحزب و پلتفرمهای سیاسی با تاکید به نقش شخصیتهای حقیقی و حقوقی،با تاکید به شناخت تاریخ فکری مبارزه افراد، ایستاد.

Atefeh Eghbal
همین گروه هایی که درست میشود به حمایت از این و از آن ولی نفر پشت آن مشخص نیست چه کسی است؟ به اسم حمایت از آرش صادقی، اسماعیل بخشی یا ... صفحه زده اند بدون اینکه بنویسند چه کسی این صفحه را زده. همه هم حمایت میکنند. یا همین که خودت بدرستی میگویی حزب درست میکنند که اکثر آیدی هایشان فیک است! حزب و سازمانی که مجبور باشد آیدی فیک درست کند برای حمایت از خودش، بنظر من، به درد جرز لای دیوار هم نمیخورد. مقابل همین فرهنگ باید ایستاد و این را جاری کرد که هر کس می آید شعار تند و تیز دهد اول بیاید و خودش را معرفی کند و بگوید کی بوده و کی هست. بعد شعار دهد . بعد نقد کند . اینرا اگر موفق شویم به یک فرهنگ در دنیای مجازی تبدیل کنیم در واقع توانسته ایم ریشه آنها را بسوزانیم. من برای همین روی این مسئله انقدر حساس هستم و چپ و راست مطلب در مورد آن می گذارم.

Moj Taba
با کمی دقت در این اکانت‌های جعلی متوجه میشوید که زیر عکس چگوارا، رضا شاه، محمد رضا شاه، پرچم سرخ و داس و چکش ، یک بسیجی نشسته

Atefeh Eghbal
یکی از این هوادارهای مجاهدین که من یکبار تعدادی از اکانت های جعلی اش را افشا کردم. انبوهی اکانت داشت یکی عکس چه گوارا بود. یکی خودش با عکس اسلحه ! دیگری عکس گل و بلبل.... چنان هم در فیسبوک در هواداری از مجاهدین انقلابی!! بود و به همه چپ و راست با آیدی های تقلبی فحش میداد که نمیشد جلوش را گرفت. درآنطرف هم همین طور است چنان چپ میشوند با عکس چه گوارا که فکر میکنی طرف زندانی سیاسی بوده و سابقه ای دارد پشتش که میروی میبینی بقول شما یک بسیجی نشسته است.

مجتبی صالحی
جریان منتسب به اصلاح طلب و اصولگرا نیز در داخل فضای مجازی با همین فیک ها و به سبک مجاهدین خلق مردم را فریب میدهند ! و هر موقع که لازم باشد آنها را تحت اراده خویش در بزنگاههای اجتماعی به صحنه آورده و استفاده ابزاری مینمایند ... سپاس از شما

Atefeh Eghbal
دقیقا. هر جریانی فیک های خود را در میان ما جاسازی کرده است.

Arsalan Afrakhteh
جالب بود ممنون!

Mostafa Pourahmad
سلام عاطفه عزیز
خود شاهد این ماجرادراشرف بودم و مجاهدین ید طولایی در این زمینه دارند و مطلب شما درست و واقعی است
هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر